Povrchová úprava dřevěného nábytku

Po vyrobení nábytku z masivu je nezbytné provést povrchovou úpravu dřeva. Teprve poté získá nábytek svůj konečný vzhled (barva a zvýrazněná struktura) a odolnost proti vlhkosti. Je mnoho způsobů, jak řešit povrchovou úpravu, my používáme především tyto:

  • lakování
  • tvrdovoskové oleje
  • tenkovrstvá lazura
  • mořidla

Lakování - nejčastější způsob povrchové úpravy

Používáme polyuretanový nebo akryluretanový lak. Oba tyto laky mají dostatečnou tvrdost a chemickou odolnost. Lze je použít na běžný nábytek, pracovní plochy i podlahy.

Trendem posledních let se stává spíše akryluretanový lak díky zvýšené odolnosti proti poškrábání.

Tvrdovoskové oleje

Jde o systém na bázi přírodních nebo syntetických vosků s malým podílem rozpouštěděl. Vyrábí se přírodní (průhledné) nebo s pigmentací (barevné). Tvrdovoskový olej se zcela vpije do dřeva a obalí kapiláry zevnitř. Současně na povrchu vznikne tenký ochranný film. Tím je dřevo chráněno proti vnějším vlivům, ale zůstane příjemný sametový povrch na dotek, pocitově teplejší než u lakovaných povrchů.

Mořidla

Moření je napouštění dřeva roztokem, tzv. mořidlem, který změní u dřeva barvu (ztmavne) a zvýrazní kresbu. Používají se mořidla vodní nebo rozpouštědlová. S odstíny se dá pracovat - mohou se míchat, ztmavovat nebo naopak zesvětlovat.

Samotné moření nebývá konečnou metodou úpravy povrchu, ale na závěr je potřeba ještě povrch nalakovat nebo nanést tvrdovoskový olej.

V souvislosti s mořením nesmíme zapomenout na rustikální mořidla. Ty se mohou použít u některých tvrdých dřev - dub, jilm, jasan. Mořidlo v tomto případě zvýrazní zvláštním způsobem póry a dojde tím k požadovanému rustikálnímu efektu.

Tenkovrstvá lazura

Tento způsob povrchové úpravy je vhodný pro venkovní použití. Lazura částečně pronikne do povrchu dřeva a vytvoří tenký film, přes který vynikne kresba dřeva.

Podle množství pigmentů v lazuře je pak dřevo více či méně chráněno proti UV záření, které způsobuje zešednutí a černání - čím více pigmentů, tím odolnější. Na druhé straně platí, že čím tmavší odstín, tím lépe dřevo kumuluje teplo a je tím náchylnější na popraskání. Proto je vhodný kompromis mezi těmito dvěma protiklady a volit střední odstíny, jako je dub, ořech a pod.